Kuldse saapaga must hobune otsib puuduvat pusletükki Lõuna-Euroopast (0)

Foto: Scanpix / Reuters / Bernadett Szabo

Poolast on saanud finaalturniiride püsikülaline, Robert Lewandowskist on kujunenud maailma kardetuim ründaja ning teistelgi positsioonidel on esile tõusnud tippliigade kvaliteediga mängumehed. Musta hobuse silti on seega Poolale juba aastaid külge kleebitud, ometi pole oodatud sähvatust järgnenud. Pusletükid loodetakse nüüd paika saada, palgates kõigest pool aastat enne EM-finaalturniiri algust välistreeneri.

Kuigi poolakad olid varasemalt MM-finaalturniiridel tõsiseid tegusid teinud, pääseti EM-finaalturniirile riigi ajaloos esmakordselt alles 2008. aastal, mil neid juhendas hollandlane Leo Beenhakker – koondise esimene välistreener. Üks värav ja üks punkt jätsid seal aga meeskonna alagrupis viimaseks.

REKLAAM

2012. aastal oldi tagasi võõrustajana, nüüd juba Franciszek Smuda käe all, kuid tulemuseks jäi jällegi grupi viimane koht. 2016. aastal Adam Nawalka juhendamisel läks juba paremini, alagrupis teeniti Saksamaaga võrdselt seitse punkti, kaheksandikfinaalis alistati penaltitega Šveits ja veerandfinaalis kaotati ise penaltitega Euroopa meistriks tulnud Portugalile. Nawalka juhtis Poola koondise FIFA edetabeli esikümnesse, parimal hetkel isegi viiendaks, mis kergitas 2018. aasta MM-i eel ootused lakke.

Venemaal peetud MM-finaalturniiril põrumise järel võttis aga ohjad üle Jerzy Brzeczek, kes tüüris meeskonna ka algavale EM-ile, kuid pärast Rahvuste liiga kesiseid tulemusi otsustati ta tänavu jaanuaris välja vahetada Portugali legendi Paulo Sousa vastu.

Põhikahur püsib peidus

Endise Juventuse, Dortmundi ja Interi keskväljamehena on Sousa mängijana rohkem kuulsust kogunud kui seni treenerina. Tema viimaseks karikaks on 2015. aastal FC Baseliga võidetud Šveitsi meistritiitel. Viimane tööots enne Poola tüüri juurde asumist oli aga Bordeaux's, kellega ta paiknes koroonaviiruse poolt katkestatud hooajal Prantusmaa kõrgliiga tabeli keskel.

50-aastane portugallane on uues keskkonnas otsustanud konkreetsete ümberkorralduste kasuks, sest kogu treenerite tiim koosneb portugallastest ja hispaanlastest ning kohe vahetati ka taktikat. Sousa on eelistanud mängida kolme keskkaitsjaga, kasutades raskeimates MM-valikmängudes 3-5-2 asetust.

Tulemused ei ole aga ootustele vastanud, sest Ungari vastu päästeti suurte raskustega viik ja Inglismaale kaotati hilisest väravast 1:2. Võidetud on vaid Andorrat, hiljutises sõprusmängus tehti Venemaaga viik. Ühtekokku on Poola võitnud viimasest kuuest mängust ainult ühe ning oma MM-valikgrupis hoitakse kolme vooru järel alles neljandat kohta.

Senised tulemused Sousa käe all ei räägi aga kogu lugu, sest Lewandowski sai kevadises mängus Andorra vastu vigastada, pidi seetõttu Inglismaa vastu kõrvale jääma ning ei teinud kaasa ka Venemaa vastu. Niisiis on põhikahur siiani veel üsna peidus olnud ning heal juhul tuuakse see enne otsustavaid lahinguid vaatamiseks välja vaid tänaõhtuses sõprusmängus Islandiga.

Finaalturniir algab Poola jaoks esmaspäeval Slovakkia vastu, keda tuleb edasipääsule konkureerimiseks võita, sest seejärel ootavad ees Hispaania ja Rootsi. Poolakad läbivad alagrupiturniiri käigus rohkem kui 7000 kilomeetrit, alustades ja lõpetades Peterburis, aga kohtudes Hispaaniaga Sevillas.

Lewandowski viimaseid võimalusi

Lewandowski väravasaak näib küll iga aastaga aina kasvavat, kuid samal ajal suureneb siiski ka vanusenumber. Augustis juba 33-aastaseks saava väravamasina jaoks hakkavad võimalused vaikselt lõppema, et ka koondisega midagi suurt korda saata. Ühe põhjusena jaanuarikuise treenerivahetuse taga nähtigi seda, et Brzeczek ei olevat suutnud Lewandowski tugevusi piisavalt hästi välja tuua.

Sousa poolt eelistatav 3-5-2 süsteem peaks pakkuma Lewandowskile ruumi ja vabadust, võimaldades samal ajal meeskonnal ka kaitsest lähtuda. Umbes nii, nagu oleme näinud Eesti koondises, kui Henri Anieri ja Rauno Sappineni duo aitab teineteisele võimalusi luua. Lewandowski paariliseks on praegune Marseille’ ja endine Napoli mees Arkadiusz Milik, kellele ei saa kaitsjad samuti vaba ruumi lubada.

Ka poolakate keskväli on täidetud talendikate mängumeestega, eeotsas Miliku endise klubikaaslase Piotr Zielinski, Moskva Lokomotivi kogenud kaitsva poolkaitsja Grzegorz Krychowiaki ning Inglismaal mängivate Mateusz Klichi (Leeds) ja Jakub Moderiga (Brighton).

Väravas on Sousal luksus valida Wojciech Szczesny (Juventus) ja Lukasz Fabianski (West Ham) mastist meeste vahel. Kaitses jätab valik rohkem soovida, sest Jan Bendareki (Southampton) kõrval kannab põhiraskust jätkuvalt Kamil Glik (Benevento), kes on 33-aastane ja kelle parimate päevade möödumisest annab märku klubiga Serie A-st väljakukkumine. Kolmandaks meheks on Inglismaa esiliigas palliv Michal Helik (Barnsley).

3-5-2 tähendab ühtlasi seda, et väljakule pääsevad ainult kaks ääremängijat ning Bartosz Bereszynski (Sampdoria) ja Maciej Rybus (Lokomotiv) kindlustavad kogenud meestena, et nende pealt seal käriseda ei tohiks.

Foto: Scanpix / Reuters / Bernadett SzaboMeeskonna staar - Robert Lewandowski

Poola koondise eest nii rekordilise arvu mänge (118) kui ka väravaid (66) kogunud Lewandowski on ühtlasi meeskonna kapteniks. Koroonaviiruse tõttu jäi eelmisel aastal Ballon d’Or välja andmata, kuid selgelt pidanuks see kuuluma just temale, sest ta juhtis Müncheni Bayerni nii Saksamaa meistriks ja karikavõitjaks kui ka Meistrite liiga ja FIFA klubide MM-i võitjaks.

Sedavõrd võimsa hooaja järel võinuks kahetseda, et EM aasta võrra edasi lükati, kuid Lewandowski ei ole näidanud mingeid väsimuse märke, püstitades lõppenud hooajal hoopis 41 väravaga 29 mängust Saksamaa Bundesliga hooaja väravarekordi ning haarates enda kätte ka Euroopa kuldse saapa auhinna. Alates 15. veebruarist on ta osalenud kokku 14 jalgpallimängus, lahkumata kordagi väljakult ilma väravat löömata.

Koondisesärgis ei ole Lewandowski seni aga suurturniiridel särada suutnud. Ta on osalenud kolmel finaalturniiril, lüües nende jooksul kokku vaid kaks väravat ja jäädes 2018. aasta MM-il sootuks kuivale.

Foto: Scanpix / EPA / Jakub Kaczmarczyk / POLAND OUTSilm peale - Jakub Moder

Ainult kaks meeskonnakaaslast on 22-aastasest keskpoolkaitsjast nooremad, kuid nemad mängivad veel koduliigas, samal ajal kui Moder tõstab pead Inglismaa kõrgliigas Brightoni keskväljal.

Pikakasvuline keskväljamees kogus Premier League'is lõppenud hooajal küll vaid 12 mängu, kuid temale seatud ootused on kõrged, millele viitab seegi, et A-koondises on tal kirjas juba üheksa mängu ja kaks väravat. Skoori tegi ta seejuures ka märtsikuises MM-valikmängus Inglismaa vastu, olles kiirelt võitnud Sousa usalduse.

Pilku tasub peal hoida ka 17-aastasel Kacper Kozlowskil, kelles nähakse mängujuhi kohal suurt tulevikulootust, kuid kelle tähetunnid peaks siiski jääma kaugemasse tulevikku.

Foto: Scanpix / Ulrich Hufnagel / Hufnagel PR / POOLKoondisest väljas - Krzysztof Piatek

Poolakate ründeliini kolmas suur nimi Lewandowski ja Miliku kõrval peab finaalturniiri kõrvalt vaatama, sest vigastas maikuises Bundesliga mängus hüppeliigest, vajades operatsiooni ja kolm-neli kuud puhkust.

Enne vigastada saamist oli 25-aastane ründaja löönud Berlini Hertha eest 32 mänguga 7 väravat ning skooris ka koondise märtsikuises MM-valikmängus Ungari vastu. Ühtekokku on endisel AC Milani tähel koondises 18 mänguga 8 väravat. Vaatamata korralikule karjäärile ja heale väravasaldole ei ole ta veel kordagi koondisega finaalturniiril mänginud ega mängi ka seekord.

Foto: Scanpix / EPA / Jakub Kaczmarczyk / POLAND OUTTreener - Paulo Sousa

Sousa kogemused koondise peatreenerina piirduvad treenerikarjääri alguses Portugali U-16 koondise juurest. Sealt alates on ta juhendanud klubisid Inglismaa esiliigas, Ungaris, Iisraelis, Šveitsis, Itaalias, Hiinas ja Prantsusmaal.

Mängijana kahel korral Meistrite liiga karika pea kohale tõstnud Sousa on treenerina pidanud leppima Iisraeli ja Šveitsi meistritiitlite ning Ungari liiga- ja superkarikaga. Siiski on maailmarändurit meenutav CV koondisetreeneri puhul pigem plussiks, sest see näitab, et ta on võimeline väga erinevates keskkondades kohanema ja keelebarjäärist üle olema.

Siim Pulst: "Usutavasti jagab Poola konkurentsis Rootsiga alagrupi teise koha. Ma ei kahtle, et poolakatel on rohkem kui piisavalt talenti suuremat sorti üllatusteks, kuid selleks tuleb meeskond omavahel klikkima saada ja kuus kuud võõra treeneriga ei pruugi selleks piisav olla. Niisiis annaks ma eelise pigem rootslastele. Samas võib kõik muutuda, kui Lewandowski suudetakse nii hästi üles leida, et tema kahur sama hirmsalt müristama hakkab kui Bayernis."

Mängud alagrupis:

E, 14. juunil kell 19.00 vs. Slovakkia (Sankt-Peterburg)
L, 19. juunil kell 22.00 vs. Hispaania (Sevilla)
K, 23. juunil kell 19.00 vs. Rootsi (Sankt-Peterburg)

Eeldatav algkoosseis:

Poola - Football tactics and formations

Koosseis:

Väravavahid: Lukasz Fabianski (West Ham), Lukasz Skorupski (Bologna), Wojciech Szczesny (Juventus).

Kaitsjad: Jan Bednarek (Southampton), Bartosz Bereszynski (Sampdoria), Pawel Dawidowicz (Hellas Verona), Kamil Glik (Benevento), Michal Helik (Barnsley), Tomasz Kedziora (Kiievi Dinamo), Kamil Piatkowski (Czestochowa Rakow), Tymoteusz Puchacz (Poznani Lech), Maciej Rybus (Lokomotiv).

Poolkaitsjad: Przemyslaw Frankowski (Chicago Fire), Kamil Jozwiak (Derby), Mateusz Klich (Leeds), Kacper Kozlowski (Pogon), Grzegorz Krychowiak (Lokomotiv), Karol Linetty (Torino), Jakub Moder (Brighton), Przemyslaw Placheta (Norwich), Piotr Zielinski (Napoli).

Ründajad: Robert Lewandowski (Bayern), Dawid Kownacki (Düsseldorf), Arkadiusz Milik (Marseille), Karol Swiderski (Thessaloniki PAOK), Jakub Swierczok (Piast).

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Kommentaari lisamiseks palun logi sisse või sisesta nimi ja kontrolltest.
Ott Järvela | Jalgpallimaailmal lasub moraalne kohustus Inglismaad karmilt karistada ja nad ihaldatud vutipeost ilma jätta
FINAAL!
Luup peale | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta
EUROOPA NÄITAS VÕIMU
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Peep Pahv: mida vähem jalgpall muutub, seda parem, aga saan aru, et see on lootusetu
INGLISMAA TEGI AJALUGU
Luup peale | Pehme penalti? Ei, väga pehme! Aga VAR ei tohtinud sekkuda ja Taanile ei tehtud liiga. Mäng oli aus ja Inglismaa finaalis
IKKAGI ITAALIA
Ott Järvela | Inglismaa õelus ja kiuslikkus tuleb meelde jätta ning seda neile nina alla hõõruda
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Koefitsiendi-ekspert: oma kõhutunnet on pakkumisi koostades mängus päris palju
SOCCERNET.EE BAKUUS
MÕTTETALGUD
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Alvar Tiisler: taktikalaud oli mulle südameasjaks ning peagi näeme seda ka Premium liiga ülekannetes
KES, KUS JA KUIDAS?
STUUDIOJUTUD
NOPPEID AJALOOST
EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
EM-PÄEVIK

EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid

MM-EELVAATED

H-alagrupp

G-alagrupp

Šveitsi koondis.  Foto: Scanpix / Michael Buholzer / Keystone / AP

F-alagrupp

E-alagrupp

D-alagrupp

C-alagrupp

B-alagrupp

A-alagrupp

https://www.zone.ee/
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK