Luup peale | Itaalia pani FIFA esinumbri klassiga selili ja Belgia kuldne põlvkond peab oma aega edasi ootama (0)

Itaalia koondis astus EM-il nelja parima sekka, alistades muljetavaldava esitusega FIFA maailma koondiste edetabeli liidri Belgia. Itaallased näitasid kõrget klassi nii rünnakul, mängu kontrollimisel kui ka lõpu eel oma kaitset lukku keerates.

Kompava alguse järel tekkis esimene elevus 13. minutil, kui Lorenzo Insigne karistuslöögi suunas väravasse Leonardo Bonucci, ent videokohtunikud tuvastasid olukorrast selge suluseisu ja mäng jätkus 0:0 seisult.

Itaalia valdas rohkem palli, kuid Belgia rünnakud olid teravamad. Esimesed ametlikud pealelöögid sündisid siiski alles 16. minutil, mil nii Youri Tielemansi kui ka Kevin De Bruyne kaugüritused blokeeriti kaitsjate poolt. Esimest tõrjet pidi ootama kuni 22. minutini, kui Gianluigi Donnarumma tõi posti kõrvalt ära De Bruyne pommlöögi.

Itaalia vastas oma esimeste mänguliste võimalustega 27. minutil, kui esmalt blokeeriti ohtlikust kohast Federico Chiesa üritus ja seejärel keerutas Insigne kauglöögi üle värava. Väravalukk murdus lõpuks 31. minutil, kui Thomas Vermaelen andis enda trahvikasti juures valesöödu. Järgnenud olukorra lõpetuseks astus Nicolo Barella kastis kolme kaitsja vahelt läbi ja saatis täpse löögi tagumise posti põrkest võrku - 0:1!

Värava järel rollid vahetusid, Belgia valdas palli ja muutus üritavamaks pooleks, samas kui Itaalia nõelas vastu sirgjoonelisemalt. 41. minutil keerutas Chiesa standardolukorra järel kasti tagant napilt postist mööda. 43. minutil sai Spinazzola eeltöö järel Ciro Immobile värava ees palli, aga ei suutnud end kaitsjate vastu korraliku löögini pöörata. Belgia võrk sahises ikkagi, kui Insigne murdis 44. minutil vasakult keskele, leidis kasti tagant ruumi ning kasutas selle ära, keerutades vintpalli tagumisse ristnurka - 0:2!

Itaalia pidu ei kestnud aga kaua, sest loetud sekundid enne 45 minuti täitumist lükkas Giovanni Di Lorenzo otsajoone juures rumalalt Jeremy Dokut selga ning peakohtunik Slavko Vincic määras penalti, mille Lukaku külma närviga värava keskele lõi - 1:2!

Enne penaltit ei olnud Belgia kaotusseisus mängides Itaalia kaitseliini lahti muukida suutnud ning sarnane pilt jätkus ka teisel poolajal. Alles 56. minutil tekitas Doku vasakult äärelt natuke teravust, aga Donnarumma sai tema terava krossi väikeste raskustega kinnaste vahele. Kuldne võimalus saabus aga 61. minutil ühest vasturünnakust, kui De Bruyne pani kandikul palli ette Lukakule, kelle lähilöök tagapostis tabas aga Spinazzolat.

62. minutil Immobile suurepärane võimalus Barella söödu järel, aga ei suutnud penaltipunkti juures palli omaks saada. 66. minutil leidis Insigne läbisööt kaitseliini seljatagant Spinazzola, kuid Itaalia vasakkaitsja ühepuutelöök lendas raamist mööda. Et vasakkaitsja sattus 2:1 eduseisul tipuründaja kohale, ütleb Itaalia ulja lähenemise kohta nii mõndagi. Itaalial lõi rohkem momente ja 69. minutil pidi Thibaut Courtois tegema järjekordse tõrje Insigne kauglöögile.

70. minutil jäi aga Lukakul ülinapilt puudu, et tühja värava ees õnnelikult tema juurde põrganud pall peaga võrku kõksata. Päris lõpu eel sai Belgia kauaoodatud surve peale, Itaalia vajus kaitsesse ja venitas võimalusel aega. 84. minutil tegi Doku trahvikasti taga võimsa slaalomi vasakult äärelt keskele ning kõmmutas lõpuks palli mõned meetrid üle ristnurga. Lõpu eel olid belglastel veel mõned standardolukorrad, kuid üldjoontes jäid nad kaitseluku murdmisega selgelt hätta. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Lukaku duell Chielliniga

Eden Hazardi ja Kevin De Bruyne tervisliku seisukorra kõrval pakkus kohtumise eel enim kõneainet Romelu Lukaku roll. Milano Interi ründaja on domineerinud Itaalia Serie A kaitsjaid ja löönud 95 mänguga 64 väravat. Belgia koondises on tema saldo veelgi parem, kui viimase 46 koondisemänguga on tal nüüd kirjas lausa 47 tabamust.

Lukaku keskne roll ilmnes kohe alguses. Juba esimesel minutil kaotas Itaalia oma poolel palli ja Lukaku oli viiekasti nurgas läbisööduni jõudmas, aga Gianluigi Donnarumma napsas viimasel hetkel palli tema nina alt. Lisaks sellele otsiti teda Belgia rünnakul otsustavate söötudega esimese kuue minuti jooksul veel kahel korral.

Lukaku duell Itaalia kogenud kaitsjatega eesotsas Giorgio Chielliniga pakkus pidevalt pinget. 24. minutil läks Lukaku endast välja, kui kohtunik ei pidanud Chiellini jõuvõtet tema vastu vea vääriliseks. 26. minutil pääses Lukaku aga putku, viis üleastetega Chiellini tasakaalust välja ja saatis palli tagumise posti kõrvale, kust Donnarumma päästis.

Suures plaanis frustreeriv poolaeg sai Lukaku jaoks siiski särava lõpu, kui ta põrutas Doku poolt teenitud penalti jõuga alla ja keskele, kust Donnarumma liigse innuga eest ära hüppas. AC Milani puurilukk pidi taaskord tunnistama, et samamoodi nagu neljas eelmises Milano derbis, nii lõi Lukaku ka seekord palli tema seljataha.

Teisel poolajal sai Lukaku kiirrünnakutel kaks suurepärast võimalust mängu viigistamiseks, aga ei suutnud värava eest palli võrku suunata. Nende võimalusteni jõudmine viitab siiski sellele, et kaitsjad ei saanud tema katmisega piisavalt hästi hakkama ja pääsesid osaliselt tänu õnnele.

2. Itaalia domineeris kartmatult, aga nende arsenali kuulub ka kaitselukk

Belgia mänguplaan toimis kuni esimese väravani, kui Itaalia oli üritavamaks pooleks ja belglased said vastata kiirrünnakutel oma võimsa ründekolmikuga. Kui aga itaallased juhtima asusid, leidsid punasärgid end lõhkise küna eest, suutmata kuidagi oma mängu peale suruda.

Isegi eduseisus jätkas Itaalia julget mängu kontrollimist, mängides iseäranis teisel poolajal üllatavalt ründavat jalgpalli ja tehes palju kõrget pressi, kuid tervikuna võeti siiski vähem riske. Mõned kuldsed võimalused sellega Belgiale küll lubati, kuid ise loodi samal ajal veel rohkem olukordi.

Niivõrd kõrgel tasemel on võistkonnad tavaliselt piisavalt võrdsed, et kaotusseisus mängiv meeskond suudab olukorra sunnil vastase kaitsesse suruda. Belgia ei suutnud seda aga pikalt teha, sest Itaalia kontrollis mängu lihtsalt niivõrd kvaliteetselt. Nii on tõsiasi, et kuigi Itaalia mängis ligikaudu tund aega eduseisus, kogusid nad ikkagi 14 pealelööki Belgia 10 vastu ning hoidsid 54% ajast palli enda valduses.

Itaalia oli sel turniiril sujuva, tempoka ja loova ründemänguga juba varemgi muljet avaldanud, kuid täna näidati viimase veerandtunniga, et vajadusel suudetakse edukalt ka enda värav lukku keerata. Selgelt vajuti kaitsesse küll alles pärast Leonardo Spinazzola vigastusest tingitud mängupausi ja vahetust, kuid sellega saadi igati hästi hakkama, sest Belgia ainus ohtlikum olukord sealt alates oli Doku ebatäpne kauglöök.

3. Belgia kuldne generatsioon ootab edasi

Praegune FIFA tabeli liidermeeskond Belgia tõusis Euroopa keskmike seast eliidi sekka eelmise kümnendi keskpaigaks. kui tegusid hakkas tegema uus ja võimas mängijate kooslus, kellest suur osa moodustavad Belgia koondise tuumiku siiamaani.

Paraku ei ole nad suurturniiridel oma potentsiaali välja mängida suutnud, olgugi et 2018. aasta MM-il teeniti pronksmedalid. Veerandfinaal jäi nende laeks lisaks tänavusele ka 2014. ja 2016. aastal. Enamus Belgia kuldse põlvkonna tähti on praeguseks 30 eluaasta ringis, mis tähendab, et väga palju võimalusi nad enam ei saa.

Belgia koosseis sel EM-il oli niigi juba kõige kogenum, sisaldades koguni viit mängijat, kel kirjas kolmekohaline arv koondisemänge. Koguni 15 mängijat 23st, kes esindasid Belgiat 2016. aasta EM-il, olid koosseisus ka tänavu.

4. Itaalia võtmemängija audis

Itaalia koondis sai tänaseks mänguks tagasi kapten Giorgio Chiellini, kes naasis lihasevigastusest. Teise poolaja lõpu eel jäädi aga ilma oma selle turniiri ühest võtmemängijast Leonardo Spinazzolast, kes väänas ilmselt hüppeliigest.

76. minutil koperdas Spinazzola täiskiirusel spurtides ilma vastasega kontakti sattumata näiliselt süütus olukorras. Vaid mõni sekundit hiljem küsis ta aga juba vahetust ning veeti lõpuks väljakult minema kanderaamil.

Spinazzola on olnud Itaalia koondise üks säravamaid komeete, teenides sel EM-il juba kaks korda välja mängu parima mängija autasu. Tema asendajaks on aga Londoni Chelsea pingimees Emerson, kelle ainsaks varasemaks mänguks sel turniiril oli kohtumine Walesiga.

Giovanni Di Lorenzo püksid läksid kaubaks. Foto: Scanpix / Matthias Hangst / POOL / AFP

5. Mängu parim - Lorenzo Insigne

Itaalia vasakäär säras pea kõik oma 75 mänguminutit, olles rünnakul väga liikuv, toimetades kasti maailmaklassist tsenderdusi ja lüües lõpuks ka imeilusa värava. Värava puhul tuleb siiski välja tuua ka Belgia kaitsjate passiivsust või siis tegemata eeltööd, sest keskele murdmine ja tagumise ristnurga otsimine on Insigne firmamärgiks ja sedavõrd palju ruumi ei oleks tohtinud talle mingil juhul lubada.

Belgia - Itaalia 1:2 (1:2)