Luup peale | Tulgu või veeuputus! Eesti koondis võitis Balti turniiri ja Häberli kirjutas end ajalukku (hinda mängijaid!) (7)

Eesti koondis on Balti turniiri võitja. Foto: Brit Maria Tael

Eesti rahvuskoondis lõpetas 83 aastat kestnud ootuse, kui alistas täna Tallinnas A. Le Coq Arenal 740 pealtvaataja ees Mattias Käidi väravatest 2:1 Läti, tulles sellega esimest korda pärast 1938. aastat ja üldse neljandat korda Balti turniiri võitjaks!

Kui tihtipeale kipuvad jalgpallikohtumiste esimesed minutid olema üksteist kompavad ja otsivad, siis Eesti vajutas kohe avasekundist gaasi põhja. Juba teisel minutil avas vasakkaitsja Artur Pikk suurepärase läbisööduga Konstantin Vassiljevi jooksule. Keskpoolkaitsja tsenderdas värava ette, kust sai peaga löögile paremkaitsja Sander Puri - Roberts Ozols oli sunnitud püüdma.

Mis jäi teisel minutil tegemata, tehti ära viiendal. Kahe ründaja koostöö toimis laitmatult, kui Henri Anier lükkas passiga Rauno Sappineni üks-üks olukorda. Kaitsja üle jooksnud Sappinen virutas palli vastu Ozolsit, kellest põrkas jätkupall karistusala joonele. Esimesena oli jaol Mattias Käit, kes veeretas nahkkera värava paremasse nurka - 1:0!

Juhtvärava järel langes Eesti veidi madalamale ning Läti sai mõned nurgalöögid. Nende kaitsmisega võõrustajatel probleeme ei tekkinud, ent palliga mäng vajus soiku. Ärkamine tuli umbes veerandtunnise mängu järel. Eestil avanes ka üks hea šanss, kui Vladislav Kreida diagonaalsöödu järel leidis Pikk taas Vassiljevi, kelle tsenderdus langes Ozolsi saagiks.

REKLAAM

Avapoolaja keskel pani Eesti Lätile peale juba surve, mis ei lubanud külalisi esmalt enda väljakupoolelt kõrgemale, siis juba karistusalast kõrgemale ning lõpuks kingiti Eestile korner. Seejärel tuli kodumeeskonnal teha sunnitud vahetus, kui Märten Kuusk nikastas süütus olukorras selga ja talutati väljakult ära kanderaamiga. Tema asemel sekkunud Maksim Paskotši väljakule tulek muutis keskkaitsekolmiku asetust, kui Joonas Tamm nihkus paremalt keskmiseks ja Tottenhami akadeemias palliv Paskotši võttis sisse seni Tammele kuulnud parempoolse keskkaitsja koha.

Märten Kuusk viidi platsilt ära kanderaamil. Foto: Brit Maria Tael

Kuuse pikale vigastuspausile järgnes ka lühem Käidi tohterdamine pärast seda, kui väravaautor oli keskväljal obaduse vastu nägu saanud. Eesti koondise arsti Kaspar Rõivassepa väljakuvisiitide järel said lätlased kasti tagant löögile, aga olid ebatäpsed.

40. minutil tsenderdas Vassiljev karistuslöögist palli tagumisse posti. Sealt suunas Läti poolkaitsja Eduards Emsis selle 16-kasti taha, kus ootas Käit. Eestlane kontrolli palli omale ette ja virutas selle tugeva löögiga ette posti - Ozols vaatas võimetuna, kuidas Eesti 2:0 eduseisu haaras!

Avapoolaja lõpus avanes Eestil suurepärane võimalus ka kolmanda värava löömiseks, kui Käidi pika palli järel pääses väravavahiga vastamisi Sappinen, kes murdis keskele ja saatis mänguvahendi vasaku jalaga ristlatti. Tabamus jäi sündimata ja Eesti läks riietusruumi kaheväravalises eduseisus, mis peegeldas täielikult platsil toimunut.

Teisele poolajale tuli Läti peale isukamalt ja Eesti rahulikumalt. Mänguline initsiatiiv langes külalistele ja Eesti palliga mäng kannatas Käidi ja Vassiljevi väljavahetamise järel alates 49. minutist. Kontrarünnakutele lootnud võõrustajatel tekkis hea variant 62. minutil, ent Ozols püüdis altnurgast Sappineni löögi.

Läti hoidis Eesti kaitseliini küll pideva surve all, ent löögivariante neil eriliselt ei tekkinud. Paaril korral prooviti kaugelt, aga löögid jäid väravast samuti kaugeks.

Mida minut edasi, seda vihasemaks läks andmine. Eesti kippus üha enam kaitses hiljaks jääma ning Leedu kohtunik Robertas Valikonis pidi alatasa taskust kollast kaarti koukima. 84. minutil kaasnes Markus Poomi kollasega ka penalti, sest poolkaitsja tõukas rumalalt kätega selga Marcis Ošsi.

Penaltipunktilt saatis Davis Ikaunieks palli paremasse ristnurka ja Karl Jakob Heina teisele poole, mis tõi lätlased mängu tagasi - 1:2 nende poolt vaadatuna. See tõi kaasa ülipõneva ja -raske kohtumise lõpu, ent Eesti seisis kaitses lõpuni ja sai võimsa rassimise järel kätte ajaloolise võidu. Soccernet.ee tegi mängust järgmised tähelepanekud:

1. 83 aastat ootust sai läbi!

Alates Eesti iseseisvuse taastamisest on fännid lootnud Balti turniiri võitu. Vahel on jõutud sellele lähemale - näiteks viimati 2018. aastal oldi Leedu alistamise järel soodsas positsioonis, ent mannetu lahing Lätiga jättis meid karikata -, vahel on jäädud päris kaugele. Nii oli tõsiasi, et Eesti viimane Balti turniiri võit pärines 1938. aastast.

Kui Thomas Häberli sai tänavu jaanuaris Eesti koondise peatreeneriks, sõnastas ta selgelt: Balti turniir tuleb võita! Eelmisel nädalal alistati võõrsil Leedu 1:0 ja see lõi tänaseks soodsa pinnase. Kuna Läti alistas kodus Leedu 3:1, kujunes tänasest mõtteline finaal. Et Läti oli valitsev Balti turniiri võitja, kes oli karika tõstnud viimasel neljal korral, olid nemad kohtumise favoriidid.

Ometi tegi Eesti matšile suurepärase alguse, millega laoti vundament eduks. Kuigi kohtumise lõpp läks raskeks, peeti vastu ja lõpetati 83 aastat kestnud ootus. Eesti on lõpuks ometi taas Baltikumi parim jalgpallimaa!

2. Mattias Käidi maailmaklassist etteaste

Esimest poolaega valitses väljakul Eesti poolkaitsja Mattias Käit. Ta lõi esimese ja hiljem teise värava. Selle vahele jäi aga võimsaid triblinguid, väledaid spurte ja efektseid vastaste lollitamisi. Käidi esimene puude oli kõrgklassist, mis tõi mälupilti Ronaldinho kunagistes Nike'i reklaamides.

Käidi enesekindlus ja kvaliteet olid sellised, millele ei saanud vastu mitte ükski lätlane. Tema väravad olid ilusad ja väga vajalikud.

Kokkuvõttes nägime lihtsalt, kui oluline on jalgpalluri jaoks stabiilne mänguaeg ja enesekindlus. Käit, kes oli vahepeal traumade tõttu kerges augus, esines nüüd oma parimate päevade tasemel. Tema ja Konstantin Vassiljevi väljavahetamisega andis Eesti keskväljal kvaliteedis oluliselt tagasi.

Mattias Käit tegi muljetavaldava mängu. Foto: Brit Maria Tael

3. Kaotatud teine poolaeg ja keskväli

Kui mängu avapoolaeg oli ideaalilähedane, siis teine poolaeg maakeeli rõve kangutamine. Mattias Käit vajus mõneminutilise matši järel murule istukile ja palus vahetust. Kuigi treenerid said kohtumises teha maavõistlusele omaselt kuus vahetust, tuli need reeglite kohaselt teha kolme pausi jooksul. Sestap vahetas Eesti koos Käidiga välja ka Konstantin Vassiljevi (täiendatud kell 21.55: Thomas Häberli sõnas pressikonverentsil, et Vassiljevi vahetus oli samuti sunnitud), tuues väljakule Bogdan Vaštšuki ja Markus Poomi.

Selle lükkega kaotas Eesti oma keskvälja ja kontrolli mängu üle. Palliga mäng langes täielikult Lätile ja võõrustajate ründetegevus kahanes miinimumini. Üks rumal eksimus kaitses tõi endaga kaasa ka penalti, mis muutis viimased minutid erakordselt ärevaks.

Õnneks läks aga nii, et kuigi kaotasime teise poolaja, võitsime mängu.

4. Tulgu või veeuputus, Thomas Häberli läheb ajalukku!

Kui märtsikuises koondiseaknas oli Eesti koroonaviiruse küüsis ning pidi mängima ebatavalise koosseisu ja treeneritetiimi juhendamisel, siis nüüd juunis sai 47-aastane šveitslane Thomas Häberli lõpuks päriselt oma tööd teha - viia läbi treeninguid ja juhendada Eestit väljaku ääres.

Thomas Häberli viis Eesti koondise Balti turniiri võiduni. Foto: Oliver Tsupsman

Alates Häberli väljaku äärde jõudmisest on Eesti koondisel ametlikest mängudest kirjas nüüd kolmest mängust kolm võitu, väravate vahega 4:1. Vähe sellest! Häberli viis koondise esmakordselt taasiseseisvunud Eestis Balti turniiri võiduni! Ja selle lükkega kirjutas Häberli end Eesti jalgpalli ajalukku. Samuti Eesti jalgpallifännide südametesse. Eelkõige küll selle võidu, aga ka hingega asja juures olemise, hingest tulnud tähistamiste ja kasvõi hümnilaulmisega.

Pole vahet, mis saab sügisel või kunagi hiljem. Tulgu või veeuputus! Aga Thomas Häberli on juba praegu kindlustanud omale koha meie vuti loos. Koos temaga on seal mehed, kes täna väljakul selle tulemuse teoks tegid. Eelkõige muidugi Mattias Käit, kes viitas nimede ajalukku kirjutamisele juba eelmise nädala alguses.

Mitteametlik protokoll:

10. juunil kell 19.00 A. Le Coq Arenal

Eesti - Läti 2:1 (2:0)
5., 40. Mattias Käit - 84. pen. Davis Ikaunieks

Hoiatused: 66. Karol Mets, 69. Joonas Tamm, 80. Artur Pikk, 83. Maksim Paskotši, 84. Markus Poom, 90+3. Henri Anier - 18. Marcis Ošs, 45. Aleksejs Saveljevs, 78. Alvis Jaunzems, 88. Raimonds Krollis
Mänguolud: +23, päikesepaisteline ilm, muruväljak väga heas seisukorras
Pealtvaatajaid: 740
Peakohtunik
: Robertas Valikonis
Abikohtunikud: Edgaras Bucinskas, Gevork Arakelian (kõik Leedu)
Neljas kohtunik: Aron Härsing

Eesti: Karl Jakob Hein, Sander Puri (85. Henrik Pürg), Joonas Tamm, Märten Kuusk (27. Maksim Paskotši), Karol Mets, Artur Pikk, Mattias Käit (49. Markus Poom), Vladislav Kreida, Konstantin Vassiljev (49. Bogdan Vaštšuk), Rauno Sappinen (85. Henrik Ojamaa), Henri Anier.
Varus: Matvei Igonen, Karl Andre Vallner, Taijo Teniste, Henrik Pürg, Maksim Paskotši, Markus Poom, Markus Soomets, Bogdan Vaštšuk, Henrik Ojamaa, Vlasi Sinjavski, Sergei Zenjov, Robert Kirss.

Läti: Roberts Ozols, Vladislavs Fjodorovs (61. Alvis Jaunzems), Kaspars Dubra, Marcis Ošs, Raivis Andris Jurkovskis (61. Vladislavs Sorokins), Aleksejs Saveljevs (46. Krišs Karklinš), Eduards Emsis, Roberts Savalnieks (86. Elvis Stuglis), Arturs Zjuzins (46. Raimonds Krollis), Andrejs Ciganiks (77. Davis Ikaunieks), Roberts Uldrikis.
Varus: krisjanis Zviedris, Rihards Matrevics, Antonijs Cernomordijs, Elvis Stuglis, Igors Tarasovs, Davis Ikaunieks, Vladislavs Sorokins, Alvis Jaunzems, Kriss Karklinš, Raivis Kiršs, Renars Varslavans, Raimonds Krollis.

SEOTUD PILDID
SEOTUD MÄNGUD
7 kommentaari

Mõtiskleja   •  
(81.90.124.***)
Mängu parim kindlasti Käit. Aga ka Puri tegi väga tubli mängu. Oma väikse kasvuga suutis suuri lätlasi tihti üle mängida.
klaviatuuriwarrior   •  
(84.50.219.***)
kunagi hea meenutada kui oled messi ja ronaldoga saunas,et ma olin ka meister baltimeister :D rest
Kristo Koppel   •  
(176.46.79.***)
@klaviatuuriwarrior mitmekordne maailmameister siis Messi on?
Urmo Kivilo   •  
(91.129.96.***)
individuaalselt viie või kuue ..
purgeenius   •  
(193.143.10.***)
https://youtu.be/RJqimlFcJsM?t=10

it S COMING HOME!!!

olen seda karikat 83 astat oodanud. Tänud võistkonnale! Ainuke võimalus koondisel miski karikas võita (va miski Taimaa Snickers cup)
Jaak   •  
(85.253.227.***)
Mis väga sümpaatne,oli see,et Häberli üritas ka hümni kaasa laulda. Respect!
Tuk Tak   •  
(213.35.183.***)
soccernet, v kes iganes...palun tehke mängust highlights video

Kommentaari lisamiseks palun logi sisse või sisesta nimi ja kontrolltest.
Ott Järvela | Jalgpallimaailmal lasub moraalne kohustus Inglismaad karmilt karistada ja nad ihaldatud vutipeost ilma jätta
FINAAL!
Luup peale | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta
EUROOPA NÄITAS VÕIMU
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Peep Pahv: mida vähem jalgpall muutub, seda parem, aga saan aru, et see on lootusetu
INGLISMAA TEGI AJALUGU
Luup peale | Pehme penalti? Ei, väga pehme! Aga VAR ei tohtinud sekkuda ja Taanile ei tehtud liiga. Mäng oli aus ja Inglismaa finaalis
IKKAGI ITAALIA
Ott Järvela | Inglismaa õelus ja kiuslikkus tuleb meelde jätta ning seda neile nina alla hõõruda
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Koefitsiendi-ekspert: oma kõhutunnet on pakkumisi koostades mängus päris palju
SOCCERNET.EE BAKUUS
MÕTTETALGUD
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Alvar Tiisler: taktikalaud oli mulle südameasjaks ning peagi näeme seda ka Premium liiga ülekannetes
KES, KUS JA KUIDAS?
STUUDIOJUTUD
NOPPEID AJALOOST
EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
EM-PÄEVIK

EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid

https://www.zone.ee/
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK