Neuer, Kimmich, Müller, Gnabry, Havertz, Gündogan, Werner ja teised. Aga küsimus on ikkagi Joachim Löwis (0)

Saksamaa jalgpallikoondise peatreener Joachim Löw. Foto: Scanpix / AFP / Christof Stache

Saksamaa jalgpallikoondise eelmise kolme aasta tulemused on nende standardite järgi olnud kehvad ning toonud kaasa ebasaksaliku rapsimise. Lisaks sattusid nad ainsasse surmagruppi. Kui tegu oleks ükskõik millise muu koondisega, saaks neile rahulikult tagasihoidlikku EM-i prognoosida. Aga Saksamaa ei ole tavaline koondis, vaid Die Mannschaft.

Kui Saksamaa koondis 2014. aastal maailmameistriks tuli, polnud küsimus seitsmes väga hästi õnnestunud kohtumises sel MM-finaalturniiril. Triumfile hakati vundamenti laduma juba kaheksa aastat varem, kui jõuti kodusel MM-finaalturniiril Jürgen Klinsmann juhendamisel poolfinaali. Seejärel võttis koondise juhendamise üle senine abitreener Joachim Löw.

2008 jõuti EM-il finaali, 2010 tuli teine järjestikune MM-pronks ja 2012 EM-il piirduti poolfinaaliga. Iga finaalturniiriga koguti rammu, et see siis 2014. aastal joovastavaks tulemuseks vormida. Tegu oli pika protsessiga, mida juhtinud Löw väärtib igasuguse kahtluseta suurt tunnustust. Enamik koondisetreenereid jooksvad omadega üpris ruttu ummikusse, Löw hoidis aga tuld kogu aeg kenasti lõõmamas.

REKLAAM

Et Löw suutis ametiaja kaheksandal aastal meeskonna maailmameistriks juhtida, tõestas muuhulgas ka tema kõrgeid retoorilisi oskusi. Koondise peatreeneril pole ju võimalust meeskonnaga treeningväljakul pikalt tegeleda või mängijaid igapäevaselt jälgida. Ainuke vahend, mille koondise peatreener igal hetkel abiks saab võtta, on retoorika.

Sest kui koondise peatreener midagi ütleb, eriti Saksamaal, kuulatakse seda alati. Nutikalt sõnastatud avalike sõnumitega juhtis Löw protsessi kannatlikult võidu suunas. Ta ei keeranud vinti üle ega jätnud kruvisid logisema, vaid hoidis pinget täpselt õigena.

Muidugi olid tema käsutuses väga head mängijad, sest pärast kehvi tulemusi 2000. ja 2004. aasta EM-finaalturniiridel, kus alagruppi toppama jäädi, häälestati Saksamaa jalgpallis noortetöö õnnestunult ümber. Muidugi tegi Löw koos abilistega mitmeid õigeid taktikalisi otsuseid ja neil oli vajalikel hetkedel ka sportlikku õnne.

Aga see kõik olnuks asjata, kui meisterlik retoorik Löw poleks 2014. aasta MM-tiitlile eelnenud aastate jooksul hoidnud sihti selgena. Koondiseid, mis kubisevad hiilgavatest mängijatest, aga ei suuda seda tulemuseks vormida, tunneb jalgpalliajalugu rohkesti. Täitmata jäänud sihtide ühisnimetaja on mingist nüansist lappesse läinud häälestus.

Löw pani sellega 2014 aga täppi. Saksamaa võitis ning sõitis 2016. aasta EM-ile suurfavoriidina. Poolfinaalis jäädi aga Prantsusmaale 0:2 alla. Löwile heideti küll ette möödapanekut koondise komplekteerimisel – koosseisus oli liiga vähe ründajaid – aga tema sobivuses ametisse eriti ei kaheldud. Kõik muutus 2018. aasta MM-finaalturniiril.

Ainulaadne krahh tõi kaasa tohutu Schadenfreude

Saksamaa kaotas hakatuseks 0:1 Mehhikole ja kuigi teises mängus Rootsiga päästeti endale Toni Kroosi üleminutite värava abil 2:1 võit, saadi viimases voorus Lõuna-Korealt 0:2 lüüa ja jäädi alagrupis viimaseks. Ootamatu tulemus ja šokeeriv tagajärg pani 2018. aasta 27. juuni õhtul Kaliningradi peatänava kohvikutes kaikuma omapärase laulu.

Artistideks õllesed inglise vutifännid, helistikuks kahjurõõmus-parastav, pilkeobjektiks Saksamaa. Schadenfreude, millega sakslased jalgpalliajaloo jooksul ikka ja jälle Inglismaad nuhelnud, oli lõpuks osaks saanud neile endale. Ning inglased kaifisid seda täiega. Inglismaa mitteametliku jalgpallihümni refrään "It's coming home, it's coming home, it's coming, football's coming home" tehti jooksvalt ümber.

Saksamaa jalgpallikoondise toetajad 2018. aasta MM-i ajal. Foto: Scanpix / Reuters / Hannibal Hanschke

Uued sõnad olid: "They're going home, they're going home, they're going, Krauts are going home". Kraut on inglaste sõimusõna sakslaste kohta, mida viimased peavad solvavaks. Inglased teavad seda väga hästi ja kasutavad seda hetkedel, kui on soov sakslastele eriti palju haiget teha. Ning jalgpall on teema, mis need tunded inglastes esile kutsub.

Järgmisel päeval Königsbergis toimunud Inglismaa – Belgia kohtumist oodanud inglaste joovastus oli mõistetav põhjusel, et tänavakohvikute ekraanidelt vaatas neile vastu olukord, mida senine jalgpalliajalugu ei tundnud. Saksamaa polnud kunagi varem MM-finaalturniiril alagruppi toppama jäänud.

Saksamaa jalgpalliliit avaldas koheselt Löwile tugevat toetust ja kinnitas, et just tema on õige mees rahvuskoondise eesotsas jätkama. Aga 2018. aasta sügisel jäi Saksamaa Rahvuste liiga esimesel hooajal alagrupis viimaseks ja kukkus B-divisjoni. Löw vastas jõuliste lüketega, saates koondisest erru Thomas Mülleri, Jerome Boatengi ja Mads Hummelsi. Kolm teenekat meest ja nende toonane koduklubi Müncheni Bayern olid nördinud, aga Löw rõhutas noorenduskuuri vajalikkust.

EM-valiksari läbiti 2019. aastal kindlalt, muuhulgas alistati Eesti kodus 8:0 ja võõrsil 3:0. Aga ebakindlus ei tahtnud Saksamaa meeskonnast kaduda ning kisti esile mullu novembris, kui Rahvuste liiga viimases voorus saadi Hispaania käest 0:6 tappa. Järjekordne piinlik episood tõstis muudatuste vajalikkuse taas päevakorda ning kevadel hakkasidki asjad juhtuma.

Suures hädas kutsuti Müller ja Hummels taas appi

Nimelt teatati märtsi alguses, et 2022. aasta MM-finaalturniiri lõpuni kestma pidanud Löwi ametiaeg lõpeb treeneri enda soovil EM-finaalturniiriga. Peatreeneri vahetamine vahetult enne finaalturniiri pole Saksamaa stiil ja sobivat kandidaati poleks olnud ka hoobilt võtta.

Löwile veel ühe võimaluse andmine tundus loogiline kesktee, sest tema järglasele (praeguseks on teada, et selleks meheks on Hansi Flick) jääb siis 2022. aasta MM-finaalturniir, millega laduda vundamenti Saksamaa jaoks väga tähtsaks 2024. aasta EM-finaalturniiriks, kus ollakse võõrustajad.

Saksamaa jalgpallikoondis. Foto: Scanpix / AFP / Odd Andersen

Lisaks loodeti ilmselt, et teade Löwi lahkumisest annab koondisele värske impulsi. Et rasketest aegadest saadakse üle tänu soovile teenekas treener ilusa turniiriga pensionile saata. Märtsis alustati MM-valiksarja võitudega Islandi ja Rumeenia üle, aga kaotati siis kodus 1:2 Põhja-Makedooniale.

Löw reageeris jõuliselt. Maikuus kutsus ta koondisesse tagasi sealt 26 kuud varem erru saadetud Mülleri ja Hummelsi. Kas see retooriline võte, millega peatreener tunnistas oma varasemat eksimust, suudab Saksamaa meeskonda mobiliseerida ning muuta nad ühtseks ja hoolikaks tervikuks, selgub finaalturniiril.

Pärast 2018. aasta MM-i pole enne seda retooriliselt ridamisi õigeid lükkeid teinud Löw suutnud enam selle relvaga märki tabada. Kui asjad ei muutu, läheb algav EM Saksamaa jaoks aia taha ja Löw lahkub ametist pettumusega.

Saksamaa koondis kubiseb ülimalt andekatest ja võrratutest jalgpalluritest. Manuel Neuer, Joshua Kimmich, Thomas Müller, Serge Gnabry, Kai Havertz, Ilkay Gündogan ja Timo Werner moodustavad võrratu nimekirja. Aga tulemuse tegemiseks vajatakse peatreener Löwilt veel ühte meisterlikku retoorilist sooritust.

Meeskonna staar – Thomas Müller

Foto: Scanpix / imago images / ContrastKahe ja poole aastase pausi järel koondisesse tagasi kutsutud Bayerni ründav poolkaitsja tegi koduklubis väga hea hooaja. 31-aastane 102-kordne internatsionaal on mitmekülgne jalgpallur, kes võib edurivis täita ükskõik millist positsiooni. Tema kogemused ja mängutarkus on Saksamaa jaoks ülimalt väärtuslikud.

Treeningmängudes Taani ja Lätiga alustas Müller tipuründaja positsioonil. Löw saab seal mängitada ka Timo Wernerit, mis võimaldaks Mülleri nihutada paremale äärele, aga Chelsea ründaja on teatavasti vaevelnud väravapõuas. Müllerit säärased probleemid ei kummita – ta on olnud stabiilselt heas hoos.

Silm peale – Joshua Kimmich

Foto: Scanpix / imago images / ContrastMitmekülgsel mängumehel on vanust 26 aasta jagu, aga koondisemänge juba 55. Miks? Ta on lihtsalt nii hea jalgpallur, et Löw on ikka ja jälle leidnud võimaluse ta oma koosseisu mahutada. EM-finaalturniiril kasutab peatreener Kimmichit ilmselt eelkõige parema äärekaitsjana 3-4-3 asetuses. See pole küll Kimmichi parim positsioon, aga koondis vajab teda enim just seal, leidis näiteks ka 2014. aastal maailmameistriks tulnud rivistuse kapten Philipp Lahm.

"Kimmichi parim positsioon on keskväljal kaitseliini ees, aga Saksamaa meeskonnal on võimalik see tsoon mehitada Manchester City ja Madridi Reali meeste Toni Kroosi ja Ilkay Gündoganiga. Seega on Joshua paremale äärele liigutamine hea mõte. Tänu Pep Guardiolale (endine Bayerni peatreener), on Kimmich väga kohanemisvõimeline jalgpallur, kelle jaoks kohavahetused probleeme ei valmista," selgitas Lahm

Koondisest väljas – Julian Draxler

Foto: Scanpix / imago images / HMB-MediaKui Thomas Müller ja Mads Hummels on koondises tagasi, siis üks kogenud tegija, kelle jaoks peatreener Joachim Löw 26-mehelises koosseisus ruumi ei leidnud, on 27-aastane Pariis Saint-Germaini ääreründaja Julian Draxler.

"Vestlesime, ta oli väga pettunud, sest on osalenud kõigil finaalturniiridel alates 2014. aastast. Mul on olnud temaga eriline suhe, Draxler oli 2017. aasta maailmajagude karikaturniiril mu meeskonna kapten. Aga kui vaadata kahte-kolme viimast hooaega, siis pole ta teeninud regulaarselt mänguaega. Samuti on ta mitu korda vigastada saanud. Otsus oli raske," põhjendas Löw.

Pärast PSG-s hooaja keskel toimunud treenerivahetust, kui Thomas Tucheli asemel asus ametit kandma Mauricio Pochettino, on Draxleri roll meeskonnas küll taas suurenenud. Aga Löwi veenmiseks sellest ei piisanud.

Peatreener – Joachim Löw

10. juuni 2021 on Joachim Löwi ametiaja 5452. päev. 14 aastat ja 339 päeva kestnud töö teeb temast hetkel Euroopa rahvuskoondiste juhendajate seas kõige staažikamaks. Samal ajal, kui Saksamaa peatreeneriks on olnud ainult Löw, on Eestit juhendanud Jelle Goes, Viggo Jensen, Tarmo Rüütli, Magnus Pehrsson, Martin Reim, Karel Voolaid ja Thomas Häberli.

Kui Saksamaa jõuab 11. juulil mängitavasse finaali, kestab Löwi ametiaeg täpselt 15 aastat, sest ta asus tööle 2006. aasta 12. juulil. See on kaasaegses jalgpallis ainulaadne. Sel aastatuhandel on mõnda rahvuskoondis niivõrd kaua juhendanud ainult Morten Olsen (Taanit 2000-2015) ja Giampaolo Mazza (San Marinot 1998-2013).

Kui algav EM läheb Saksamaal aia taha, siis Löwi pärandit see ei varjuta. Rahvuskoondise maailmameistriks viinud mehe teeneid ei ole võimalik pisendada. See poleks väärikas ega asjakohane. Ent pole mingit kahtlust, et viimased kolm aastat kripeldavad ja kõige rohkem ihkab kauni finaalturniiriga ametist lahkuda Löw ise.

Ott Järvela: "Küsimärke jagub ning viimases treeningmängus saadud 7:1 võit Läti üle neid ei eemalda. Pigem tehakse järeldusi mõned päevad varem Taaniga tehtud 1:1 viigist. Saksamaa õnnetuseks lähevad nad kohe esimeses mängus vastamisi turniiri suursoosiku Prantsusmaaga. Ning finaalturniiride rusikareegel ütleb, et kaotus avamängus paneb võistkonna kohe suure surve alla. Tõsi, edasi on võimalik pääseda ka kolmanda kohaga, seega variante on rohkem kui MM-il. Aga Saksamaas kahtlejaid on palju. Mängud näitavad, kas nad ise kuuluvad nende sekka. Samas kui Saksamaa alagrupist edasi jõuab, siis palju on koondiseid, kelle vastu nad autsaideriks tuleks lugeda? Peale Prantsusmaa ilmselt ei kedagi."

Mängud alagrupis:

T, 15. juunil kell 22.00 vs Prantsusmaa (München)
L, 19. juunil kell 19.00 vs Portugal (München)
K, 23. juunil kell 22.00 vs Ungari (München)

Eeldatav algkoosseis:

Saksamaa - Football tactics and formations

Koosseis:

Väravavahid: Bernd Leno (Arsenal), Manuel Neuer (Bayern), Kevin Trapp (Eintracht).

Kaitsjad: Matthias Ginter (Mönchengladbach), Robin Gosens (Atalanta), Christian Günter (Freiburg), Marcel Halstenberg (Leipzig), Mats Hummels (Dortmund), Lukas Klostermann (Leipzig), Robin Koch (Leeds), Antonio Rüdiger (Chelsea), Niklas Süle (Bayern).

Poolkaitsjad: Emre Can (Dortmund), Leon Goretzka (Bayern), Ilkay Gündogan (Manchester City), Kai Havertz (Chelsea), Jonas Hofmann (Mönchengladbach), Joshua Kimmich (Bayern), Toni Kroos (Real Madrid), Thomas Müller (Bayern), Jamal Musiala (Bayern), Florian Neuhaus (Mönchengladbach), Leroy Sane (Bayern).

Ründajad: Serge Gnabry (Bayern), Kevin Volland (Monaco), Timo Werner (Chelsea).

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Kommentaari lisamiseks palun logi sisse või sisesta nimi ja kontrolltest.
Ott Järvela | Jalgpallimaailmal lasub moraalne kohustus Inglismaad karmilt karistada ja nad ihaldatud vutipeost ilma jätta
FINAAL!
Luup peale | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta
EUROOPA NÄITAS VÕIMU
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Peep Pahv: mida vähem jalgpall muutub, seda parem, aga saan aru, et see on lootusetu
INGLISMAA TEGI AJALUGU
Luup peale | Pehme penalti? Ei, väga pehme! Aga VAR ei tohtinud sekkuda ja Taanile ei tehtud liiga. Mäng oli aus ja Inglismaa finaalis
IKKAGI ITAALIA
Ott Järvela | Inglismaa õelus ja kiuslikkus tuleb meelde jätta ning seda neile nina alla hõõruda
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Koefitsiendi-ekspert: oma kõhutunnet on pakkumisi koostades mängus päris palju
SOCCERNET.EE BAKUUS
MÕTTETALGUD
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Alvar Tiisler: taktikalaud oli mulle südameasjaks ning peagi näeme seda ka Premium liiga ülekannetes
KES, KUS JA KUIDAS?
STUUDIOJUTUD
NOPPEID AJALOOST
EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
EM-PÄEVIK

EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid

MM-EELVAATED

H-alagrupp

G-alagrupp

Šveitsi koondis.  Foto: Scanpix / Michael Buholzer / Keystone / AP

F-alagrupp

E-alagrupp

D-alagrupp

C-alagrupp

B-alagrupp

A-alagrupp

https://www.zone.ee/
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK